A szakmai gyakorlati ösztöndíj lehetőséget nyújt arra, hogy a képzésetekhez kötött kötelezően ledolgozandó szakmai gyakorlati időtöket külföldön, másik európai országban található, általatok választott vállalkozásnál vagy szervezetnél tölthessétek le. Az ösztöndíj célja, hogy segítséget nyújtson a nemzetközi munkaerőpiacon szükséges készségek elsajátításához, és a fogadó ország gazdasági és társadalmi kultúrájának megértéséhez.
Hasonlóan a tanulmányi ERASMUS+-hoz, itt fokozottan érvényes az, hogy nem igazán érdemes harmadév előtt belevágni, csak miután rendelkeztek a szükséges szakmai és szakmai nyelvi ismeretekkel. Jelenleg a kint tölthető, ösztöndíjjal támogatott időszak 2-12 hónapig terjedhet.
Lehetőségetek van a szakmai gyakorlatot összekapcsolni tanulmányi mobilitással is (például, ha fél évig tanultok valamely külföldi intézményben, majd utána egyből, az adott ország egy cégénél kezdetek dolgozni). Ebben az esetben a tanulmányok és a szakmai gyakorlat kombinációjának ösztöndíjjal támogatott időtartama 3-12 hónapig terjedhet, és az egész mobilitási időszakra a tanulmányi ösztöndíj összegei vonatkoznak.
A programban részt vevő országok legnagyobbrészt megegyeznek a tanulmányi ösztöndíj programban résztvevőkkel, tehát tulajdonképpen az összes európai uniós ország megpályázható.
Az elnyerhető ösztöndíjak összegei itt is az adott ország besorolásától függően változnak, és alapvetően kicsit magasabbak a tanulmányi ösztöndíjak összegeinél:
Magas megélhetési költségű országok 750 euró / hó
Egyesült Királyság (UK), Finnország (FI), Svédország (SE), Dánia (DK), Írország (IE), Norvégia (NO), Liechtenstein (LI), Izland (IZ), Luxemburg (LU), Feröer-szigetek (FO), Svájc (CH)
Közepes megélhetési költségű országok 750 euró / hó
Spanyolország (ES), Németország (DE), Hollandia (NL), Belgium (BE), Portugália (PT), Görögország (GR), Ciprus (CY), Izland (IS), Ausztria (AT), Franciaország (FR), Málta (MT), Olaszország (IT), Andorra (AND), San Marino (SM), Vatikánvárosi állam (V)
Alacsonyabb megélhetési költségű országok 690 euró / hó
Lengyelország (PL), Románia (RO), Litvánia (LT), Szlovákia (SK), Bulgária (BG), Lettország (LV), Észtország (EE), Macedónia (MK), Horvátország (HR), Cseh Köztársaság (CH), Szerbia (SRB), Szlovénia (SI), Törökország (TR)
A pályázás pontos követelményeiről, és egyéb tudnivalókról az ERASMUS+ Iroda honlapján találhattok pontos és naprakész információt. A legfontosabb pályázási kritériumok jelenleg a következők:
BME-s aktív vagy passzív(!) jogviszony,
(friss diplomások esetében is van lehetőség pályázni a záróvizsga utáni évre, viszont fontos, hogy ebben az esetben a pályázatot még aktív jogviszony alatt kell benyújtani!)
megfelelően bizonyított nyelvi kompetencia,
megfelelés az intézményi elbíráláson,
hiánytalanul leadott pályázat.