Hogyan tudom igazolni a lakcímem?
A lakcímet lakcímkártyáról szóló nyilatkozattal tudod igazolni. Ez egy két tanú által hitelesített nyilatkozat, melyen szerepel a neved, édesanyád neve, születési dátumod, állandó lakhelyed, az állandó lakhelyed bejelentési ideje, valamint a tartózkodási helyed. A nyilatkozat benyújtásán felül a személyes bemutatás során a lakcímkártyád bemutatása is szükséges. Fontos, hogy pályázni csak a vizsgált időszak szerinti, valós háztartásoddal tudsz, egyéb esetben a pályázatod elutasításra kerülhet!
Az egy háztartásban élőkről szóló igazoláson olyan személy is szerepel, aki évek óta nem lakik velünk. Ilyenkor ő a háztartás részét képezi?
Amennyiben az egy háztartásban élőkről szóló igazoláson olyan személy is szerepel, aki valójában nem tagja a háztartásnak (pl.: külföldre költözött testvér), akkor erről a tényről szükséges közjegyző vagy a helyi önkormányzat jegyzője előtt tett, az őszi félév esetén az adott év június 30., tavaszi félév esetén az előző év december 31. napjához képest 2 évnél nem régebbi nyilatkozat leadása és bemutatása. Indokolt esetben a bíráló környezettanulmányt kérhet a lakcím szerinti háztartásról.
Az egy háztartásban élőkről szóló igazoláson csak az ott élő személyek száma van feltüntetve, ez az igazolás elfogadható?
Elfogadható, ha a pályázathoz csatolod az igazoláson szereplő összes személy lakcímkártyájáról szóló két tanú előtt hitelesítendő nyilatkozatot, valamint személyes bemutatás során a lakcímkártyák lakcímet tartalmazó oldalairól másolat bemutatása szükséges.
Szüleim külön élnek, kell erről hoznom külön igazolást, vagy elegendő, hogy az egy háztartásban élőkről szóló igazoláson egyikük nem szerepel?
Igen, elegendő, mivel ez már önmagában igazolja a különélés tényét, viszont a gyermektartást le kell igazolni minden esetben a pályázó és testvérei esetében is.
Ikerházban élünk, de az egy háztartásban élőkről szóló igazoláson mindkét háztartás szerepel. Szükséges külön igazolnom ennek tényét?
Igen, szükséges ennek tényéről a helyi önkormányzattól egy igazolás, vagy közjegyző/önkormányzati jegyző által hitelesített nyilatkozat a külön háztartás tényéről.. Az őszi félév esetén az adott év június 30., tavaszi félév esetén az előző év december 31. napjához képest 2 évnél nem régebbi nyilatkozat leadása és bemutatása szükséges.
Az időszak közben megváltoztak valamilyen körülmények. Ilyenkor a változás előtt és utáni körülményeket is le kell igazolom?
Igen, minden esetben le kell igazolni a jelenlegi és a korábbi háztartást/körülményt is.
Szüleim jelenleg válófélben vannak, de még nem született erről bírósági végzés. Ilyen esetben a velünk élő szülő egyedül nevelő szülőnek számít?
Amennyiben a vizsgált időszakban már nem képezte a háztartás részét, abban az esetben igen.
A NAV akkor is állít ki jövedelemigazolást, ha az elmúlt időszakban nem volt keresete az igénylőnek?
Igen, ebben az esetben a NAV megtagadja az igazolás kiállítását és erről ad egy határozatot, melyet csatolnod kell a pályázatodhoz. Az igazolásból az őszi félév esetén az
adott év június 30., tavaszi félév esetén az előző év december 31. napjához képest 2 évnél nem régebbi nyilatkozat leadása és bemutatása szükséges.
A háztartásom egyik tagja külföldön dolgozik. Az ő igazolásaiból is szükséges eredetit bemutatnom?
Igen, amennyiben a TJSZ 3. számú melléklete szerinti eredeti példányban bemutatandó dokumentumról van szó.
Az állandó lakcímem nem Magyarországon található, ezért nem tudok olyan igazolásokat bemutatni, mint amit az útmutató kér. Mi a teendő?
Ebben az esetben fordulj bizalommal a kari szociális referensedhez és egyeztesd vele a részleteket. Segítségül szolgálhatnak még a MŰEPER felületén, a Dokumentumok menüpontban található segédletek is nem magyar lakcím esetén.
A munkáltatói igazolás nem a megfelelő időszak nettó jövedelmeit tartalmazza, újat kell kérnem?
Amennyiben bővebb időszakról szól, de szerepel benne havi lebontásban a megfelelő hónapok jövedelme is, akkor elfogadható, amennyiben a nem vizsgált hónapokban befolyt jövedelmek kitakarásraa kerülnek az igazoláson..
Külföldről szereztem be az igazolásaimat, szükséges annak lefordítása?
A nem magyar nyelvű igazolásokról minden esetben szükséges fordítást is feltöltened. Nem szükséges azonban hivatalosnak lennie, te magad is írhatod a fordítást.
Albérletben élek, de nem kötöttünk albérleti szerződést. Ilyen esetben mi a teendő?
Ebben az esetben két tanú által hitelesített nyilatkozat is megfelelő, melyet szükséges aláíratnod a főbérlővel is. Nyilatkozatmintát a MŰEPER Dokumentumok menüpontjában találsz hozzá.
A bankszámlakivonataink nincsenek meg, így nem tudom csatolni. Elfogadható így a pályázatom?
Enélkül nem fogadható el a pályázatod. Bankszámlakivonatok a bankban papír alapon, vagy online is igényelhetők korlátlanul.
A bankszámlakivonaton szerepelnek a kiadások is, melyeket nem szeretném, ha a bíráló látna. Kitakarhatom ezeket?
Igen, a terheléseket ki kell takarnod úgy, hogy egyértelműen eldönthető legyen, hogy a kitakart tétel terhelés (pl. látszódjon, hogy melyik oszlopban van a kitakarás vagy látszódjon a mínusz jel előtte).
A családi pótlékot igazolhatom bankszámlakivonattal?
Igen, igazolhatod, amennyiben a megfelelő időszakról hozod a bankszámlakivonatokat.
Nem regisztrált álláskereső esetében milyen igazolásal tudom ezt a tényt igazolni?
Nem regisztrált álláskereső is kérhet a Járási Hivataltól igazolást, ebben az esetben ez a tény fog szerepelni az igazoláson.
Túl alacsony a háztartás egy főre jutő jövedelme a rendszer szerint, pedig biztosan magasabb, mint az ellenőrző jövedelem. Mit tegyek ebben az esetben?
A rendszer által számolt adatok alapján a háztartás jövedelme nem éri el a közüzemi és élelmiszerköltségek összegét, tehát elvileg nem tudjátok fedezni ezeket a költségeket. Van még bármilyen más jövedelme a háztartásnak? (baráti/rokoni támogatás, egyszeri jövedelmek). Ha minden lehetséges jövedelmet felvezettél a pályázatba, és továbbra is fennáll az ellentmondás, akkor keresd fel a kari szociális referenst.
Mínusz pont esetén mit tegyek a pályázatommal?
Ha a felvezetett adatok alapján jelenleg minusz pontszámod van, ami nem fog sokat módosulni a hiánypótlás után sem, akkor nem javasolt a hiányok pótlása és a pályázás befejezése. Ez sem a kollégiumi felvételibe, sem a szociális ösztöndíj elnyeréséhez nem lesz megfelelő, mert mindkét esetben pozitiv pontszámmal kell rendelkezni.
Amennyiben itt nem találtad meg a kérdésedre a választ kérlek írj a szocialis@epiteszhk.hu e-mail címre!